Fanon

Ku niezadowolenia jednych i wielkiej radości drugich (my zdecydowanie zaliczamy się do tej drugiej grupy), Papież Benedykt XVI powrócił do używania fanonu.

Fanon to szata liturgiczna wykonana z jedwabiu, stanowiąca część stroju papieskiego, używana w czasie uroczystej celebracji Mszy świętej. Fanonu używali wszyscy poprzednicy obecnego Papieża (choć bł. Jan Paweł II najprawdopodobniej tylko raz). Szata ta ma kształt koła, z otworem na głowę pośrodku. Przód fanonu jest oznaczany haftowanym krzyżem. Zakłada się go na ornat.

fanon

Pierwsze, można by rzec, „najgłośniejsze”, tzn. takie, które wywołało najwięcej emocji, użycie fanonu, miało miejsce w XXIV Niedzielę zwykłą, 21 października 2012 roku, w czasie kanonizacji siedmiorga błogosławionych, na Placu św. Piotra:

Fanon - kanonizacja

zdjęcia za: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php?topic=7260.0

Drugi raz, Papież użył fanonu w Noc Bożego Narodzenia i sprawował w nim I Mszę Uroczystości Narodzenia Pańskiego, tzw. „Pasterkę”. Było to 24 grudnia 2012 roku w Bazylice św. Piotra:

Pasterka 2012 - fanon

zdjęcia za: http://www.tokfm.pl/Tokfm/51,102433,13104982.html?i=2

Po raz kolejny, fanon został użyty wczoraj, 6 stycznia 2013 roku, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, w czasie Uroczystej Mszy św. z udzieleniem święceń episkopatu, również w Bazylice św. Piotra:

Trzech Króli  - fanon

zdjęcia za: http://fakty.interia.pl/swiat/news/benedykt-xvi-pozdrowil-uczestnikow-orszakow-trzech-kroli-w,1879224,4

Trzy wielkie Uroczystości, trzy wielkie celebracje i podczas każdej z nich Ojciec święty używa fanonu. To chyba znak, że ta wyjątkowa szata, na stałe weszła w skład liturgicznych westymentów Benedykta XVI.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s