Nowy-stary pastorał Papieża

W czasie uroczystego ingresu do Bazyliki Najświętszego Zbawiciela i śśw. Janów na Lateranie, będącej katedrą Biskupa Rzymu, Papież Franciszek posługiwał się tzw. pastorałem Pawła VI, którego używali także Jan Paweł I, bł. Jan Paweł II i Benedykt XVI. W 2008 roku Ojciec święty Benedykt XVI powrócił jednak do tradycyjnej papieskiej feruli, będącej prostym krzyżem, bez wizerunku Ukrzyżowanego Pana. Początkowo Benedykt XVI używał oryginalnej feruli Piusa IX, a w 2009 zamienił ją na inną, bardziej poręczną, jednak pochodzącą z tego samego okresu i odnoszącą się do tej samej tradycji liturgicznej.  Do wczoraj J. Ś. Franciszek używał tej samej feruli, co Benedykt XVI.

J. Ś. Franciszek, Biskup Rzymu z pastorałem Pawła VI

J. Ś. Papież Benedykt XVI (obecnie Papież emeryt) z ferulą Piusa IX

Reklamy

5 myśli w temacie “Nowy-stary pastorał Papieża

 1. M. pisze:

  W 1997 roku kard. Ratzinger, wówczas jako prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, wypowiedział bardzo mądre słowa, które bardzo wielu katolików powinno przeczytać i zrozumieć. Mówił: „Nie twierdzę, że Duch Święty uczestniczy w wyborze papieża w sensie dosłownym, ponieważ Duch Święty na pewno by nie dopuścił do wybrania wielu papieży. Natomiast Duch Święty nie tyle trzyma rękę na pulsie, ile pełni rolę dobrotliwego nauczyciela, zostawiając nam swobodę działania, ale nie spuszczając nas z oka. Rolę Ducha Świętego należy rozumieć bardziej elastycznie. On nie narzuca, na którego kandydata mamy głosować. Zapewne chroni nas tylko przed tym, abyśmy wszystkiego nie zaprzepaścili.”

  • Stefan Szolc pisze:

   W pełni się zgadzam ze słowami kard. Ratzingera. Demaskuja one jednocześnie płytkość formacji współczesnych katolików, mylących wiarę z emocjami, operujących schematami nie mającymi odniesienia do rzeczywistości (Och, ach, to Duch wybiera, śmiesz krytykować Jego decyzje?!).
   A co do pastorału – ten Pawła VI, wzięty na powrót przez Franciszka, bardzo się „opatrzył”, więc większość nie zauważa, że ta „wizja artystyczna” jest tylko pozornie naturlistyczna (cóż to za „patyki” złożone w krzyż!) i jest zaprzeczeniem tradycyjnego krzyża z „pasyjką”, mającego w sobie niezwykły urok, mimo wiszącego na nim Zbawiciela. Natomiast pastorał Pawał VI tchnie wręcz tragicznym pesymizmem. Jest to „sztuka” w stylu koszmarnego wystroju auli imienia tegoż samego papieża.
   Z Bogiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s