Wielkanocne „Alleluja!”

Uroczysty śpiew aklamacji Alleluja jest radosnym uwielbieniem Zmartwychwstałego Pana, który prawdziwie przychodzi i chce mówić do Swojego ludu. Poniżej zamieszczam notację tejże aklamacji, wg zapisu z Missale Romanum. Jest to melodia przeznaczona do wykonywania uroczystego, pierwszego śpiewu Alleluja w czasie Mszy św. Wigilii Paschalnej w Wielką Noc Zmartwychwstania Pańskiego.

Zapis tradycyjny, wzięty z Graduale Romanum:

Alleluja Wielkanocne

Zapis uwspółcześniony:

Alleluja - Wigilia Paschalna

Zapis pobrany ze strony: http://www.hymnprint.net

Niestety, niewiele osób  zdaje sobie sprawę z faktu, że melodia ta jest własną melodią Okresu Wielkanocnego i używanie jej poza tym Okresem jest, delikatnie mówiąc, rzeczą niewłaściwą (wyjątek mogą stanowić Msze pogrzebowe). Co więcej, pomimo, że jest to melodia stosunkowo łatwa, niezwykle trudno znaleźć kościół, w którym jest wykonywana w sposób zgodny z zapisem nutowym zamieszczonym w Missale Romanum (zwykle w trzecim powtórzeniu pojawia się deformacja polegająca na wydłużeniu pierwszej sylaby i skróceniu drugiej). Zachęcam do prowadzenia „kampanii” zarówno na rzecz właściwego, zgodnego z zapisem nutowym wykonywania tej pięknej aklamacji, jaki i do przywrócenia tej melodii jej właściwego, czysto paschalnego charakteru i zaniechania jej wykonywania poza Okresem Wielkanocnym.

A oto nagranie z celebracji Mszy Wigilii Paschalnej pod przewodnictwem Ojca świętego Benedykta XVI. Co prawda Papież   śpiewa Alleluja na inną melodię niż podana powyżej (na tzw. „melodię dominikańską”), ale refren psalmu Confitemini Domino, wykonywanego przez Coro Cappella Sistina jest już realizacją melodii zapisanej w Mszale:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s