In Epiphania Domini

Propozycja doboru pieśni na Uroczystość Objawienia Pańskiego (In Epiphania Domini) – 6 stycznia

Introit – śpiew na wejście:

Introitus (Ml 3,1; 1Krn 29, 12; Ps 71, 1) Ecce, advenit dominator Dominus : et regnum in manu eius, et potestas, et im-perium.

Ps. (Ps 71, 1) Deus, iudicium tuum Regi da : et iusti-tiam tuam Filio Regis.

Gloria Patri…

Ecce advenit…

Introit in Epiphania/Oto już nadszedł Władca najwyższy: a w ręku Jego królewska władza i moc i rządy świata. Ps. Boże, przekaż swą władzę Królowi i sądy swoje temuż potomkowi Króla. Chwała Ojcu… Oto już nadszedł…/

 

Przygotowanie darów:

Mędrcy świata

Zaproponowany śpiew doskonale odpowiada tajemnicy, którą Kościół daje nam dziś pod rozwagę.

1. Mędrcy świata, Monarchowie, gdzie spiesznie dążycie? Powiedzcież nam, Trzej Królowie chcecie widzieć Dziecię? Ono w żłobie nie ma tronu, i berła nie dzierży, A proroctwo Jego zgonu już się w świecie szerzy.

2. Mędrcy świata, złość okrutna Dziecię prześladuje! Wieść okropna, wieść to smutna, Herod spisek knuje. Nic Monarchów nie odstrasza, do Betlejem spieszą, Gwiazda Zbawcę im ogłasza nadzieją się cieszą.

3. Przed Maryją stają społem, niosą Dziecku dary. Przed Jezusem biją czołem, składają ofiary. Trzykroć szczęśliwi Królowie! któż wam nie zazdrości? Cóż my damy, kto nam powie, pałając z miłości?

4. Tak, jak każą nam kapłani, damy dar troisty, Modły, pracę niosąc w dani i żar serca czysty. To kadzidło, mirę, złoto, niesiem Jezu szczerze, Dajem to z serca ochotą, przyjm od nas w ofierze.

Komunia:

Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi

W nawiązaniu do antyfony na Komunię przepisanej na dzień dzisiejszy przez Missale Romanum, proponuję ten właśnie śpiew. Można go wykonać na melodię kolędy W żłobie leży, albo na melodię własną, którą podaję za śpiewnikiem ks. Mioduszewskiego.

1. Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi, * Trzej królowie od Wschodu * Tu z darami, ofiarami, * Każdy swego narodu, * Do Betleem, gdzie złożony, * Z Panny Chrystus narodzony, * Jadą z licznymi dwory.

2. Murzynowie, Arabowie, * Z Tarsu to są Królowie, * Nauczeni, oświeceni, * Ci święci trzej magowie. * Przez proroka Balaama, * Co potwierdza gwiazda sama * Prowadząca do szopy.

3. Nie leniwi, lecz skwapliwi, * Swoje kraje rzucają, * A w te strony swe korony * W szopie Panu składają; * Jeruzalem nawiedzając * I Heroda się pytając, * Gdzie Król Chrystus narodzon.

4. Heród wita, królów pyta, * Co to za król na świecie, * obiecany i przysłany, * w którym judzkim powiecie? * Na co rzekną, że Prorocy * O anielskiej Jego mocy * piszą z Ducha Świętego.

5. Pozdrowiwszy, nawiedziwszy * Jeruzalem żegnają. * A bez zwłoki śpieszne kroki * do Betleem zdążają, * Melchior i z Baltazarem, * Kacper z znacznym złota darem * w szopie raczą Chrystusa.

6. Lubo w żłobie, jednak sobie * Dziecię Boga szacują, * Otworzywszy skarb, złożywszy * wonność, mirę darują; * A w najczystszej Panny ręce, Matki Bożej, swej Panience * Wdzięczne dary złożyli.

7. Złoto Pana, a kapłana * kadzidło oznaczało, * Mirra znakiem, mękę smakiem * w darach tych wyrażało: * Co Królowie gdy oddali, * Pana w żłobie pożegnali, * Boga Matkę Maryę.

8. Więc w krainę * w swą dziedzinę * święci śpieszą Panowie, * a w spocznieniu i zaśnieniu * z nieba stają posłowie * świętych królów proste drogi, * rozkazując w domu progi * inszym wracać gościńcem.

9. I tak święci w łaskę wzięci * od Pana wcielonego, * przy radości, wesołości dla nas narodzonego, * wierni będąc wyznawali * że Bóg zrodzon ogłaszali * aby zbawił narody.

10. I my dary, z serc ofiary dajmy Panu z Królami, * Miłość w złocie, zapach w cnocie, * mirrę gorzką i z nami, * Prosząc Pana poznanego, Boga w żłobie złożonego, * By nas niebem darował.

Melodia za śpiewnikiem ks. Mioduszewskiego:

Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi

 

Dziękczynienie:

Silentium sacrum

Zamiast śpiewu, proponuję zachowanie dłuższej chwili milczenia przeznaczonej na rozmyślanie i na osobiste dziękczynienie.

Zakończenie/procesja wyjścia:

Antiphona Mariana – Antyfona Alma Redemptoris Mater do Najświętszej Marii Panny i utwór na organy, lub improwizacja na temat wykonanej antyfony podczas samego wyjścia prezbitera i asysty.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s