Propozycja doboru pieśni na dzień Wspomnienia wszystkich Wiernych Zmarłych
Introit – śpiew na wejście:
Introitus Requiem aeternam dona eis, Domine; et lux perpetua luceat eis.
Ps. Te decet hymnus, Deus, in Sion; et tibi reddetur votum in Ierusalem: exaudi orationem meam, ad te omnis caro venit.
Requiem aeternam…
/Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Ps. Ciebie, Boże, przystoi wielbić hymnem na Syjonie; Tobie dopełnią ślubów w Jeruzalem; wysłuchaj mojej modlitwy: do Ciebie przyjdzie każdy człowiek. Wieczny odpoczynek…/
Przygotowanie darów:
Boże w dobroci
Pomimo, że pieśń ta zaliczana jest do grupy przygodnych, jej treść doskonale oddaje stan duszy wobec świętości i wszechmocy Boga, przed którym nikt nie jest bez grzechu. Wspominając tych wszystkich, którzy przeszli już do Wieczności, ale wciąż czują, że nie są jeszcze godnymi przebywać w obecności Boga i potrzebują oczyszczenia, zanieśmy do Pana, niewypowiedzianego i nigdy nieprzebranego w dobroci modlitwę w ich intencji.
1. Boże, w dobroci nigdy nie przebrany, żadnym językiem nie wypowiedziany! * Ty jesteś godzien, Ty jesteś godzien wszelakiej miłości, * Poszanowania, poszanowania, chwały, uczciwości.
2. Ciebie czczę, pragnę i ważę samego nad wszystkie dobra, Tyś u serca mego * najwyższe dobro, najwyższe dobro, Tyś w najwyższej cenie, * sam jeden u mnie, sam jeden u mnie nad wszystko stworzenie.
3. Choćbyś za grzechy nie karał mnie, Panie, przecież skruszony żałowałbym za nie,* a żałowałbym, a żałowałbym dla tego samego * żem Cię obraził, żem Cię obraził, Pana tak dobrego.
4. Więc, o mój Boże, i teraz żałuję, dlatego, że Cię nad wszystko miłuję, * i to u siebie, i to u siebie statecznie stanowię, że grzechów swoich, że grzechów swoich nigdy nie ponowię.
5. Mam mocną wolę spowiadać się szczerze i zawsze trzymać z Tobą to przymierze;* co gdy uczynię, co gdy uczynię, spodziewam się, Panie, * mieć w niebie z Tobą, mieć w niebie z Tobą wieczne królowanie.
6. O Boże dobry, Boże litościwy, mej duszy nędznej racz być miłościwy; * jakeś ją stworzył, jakeś ją stworzył, pomóż do zbawienia, * użycz swej łaski, użycz swej łaski, broń od potępienia.
Nuty do powyższej pieśni można znaleźć tutaj.
Komunia:
U drzwi Twoich
Pierwsza zwrotka zaproponowanej pieśni idealnie oddaje stan dusz czyśćcowych, które stoją w przedsionku nieba, u drzwi Pańskich i czekają na zmiłowanie, oczyszczenie i pełne zjednoczenie z Bogiem. Co więcej, tekst uświadamia nam, że nic nad Boga, którego nie mogą ani objąć, ani pojąć ziemia niebo i morze.
U drzwi Twoich stoję, Panie, * Czekam na Twe zmiłowanie.
Który pod osłoną chleba, * Prawdziwy Bóg jesteś z nieba.
W tej Hostyi jest Bóg żywy, * Choć zakryty, lecz prawdziwy.
W tym Najświętszym Sakramencie * Z nieba stawa w tym momencie.
Jak wielki cud Bóg uczynił, * Gdy chleb w Ciało Swe przemienił.
A nam pożywać zostawił, * Ażeby nas przez to zbawił.
Święty, Mocny, Nieśmiertelny, * W majestacie swym niezmierny!
Aniołowie się lękają, Gdy na Jego twarz patrzają.
Wszyscy niebiescy Duchowie * Lękają się i królowie.
Niebo, ziemia ani morze * Pojąć, co jest Bóg, nie może.
Żaden z wojska anielskiego * Nie dostąpi nigdy tego,
Czego człowiek dostępuje, * Ciało i Krew gdy przyjmuje.
Jam nie godzien, Panie, tego * Abyś wszedł do serca mego;
Rzeknij tylko słowo Swoje, * A tym zbawisz duszę moją.
Kłaniam się Tobie samemu, * Bądź miłościw mnie grzesznemu.
Niechaj żyję z Tobą, Panem, * Aż na wieki wieków. Amen.
Notacja za śpiewnikiem x. M. M. Mioduszewskiego:
Dziękczynienie:
Kolejny raz proponuję zachowanie Silentium Sacrum – czasu Świętego Milczenia przeznaczonego na osobiste uwielbienie i dziękczynienie. Pozwólmy Panu mówić do nas w ciszy naszych serc.
Zakończenie/procesja wyjścia:
Antiphona Mariana – Antyfona Salve Regina do Najświętszej Marii Panny i utwór na organy, lub improwizacja na temat wykonanej antyfony podczas samego wyjścia prezbitera i asysty.